Schedule 2019

Home / Schedule 2019

 

Tentative Schedule of Heart of Europe 2019

Kindly note that the ‘Slots’ are time management items. Some of them will be substituted with a cultural programme.

Also, the whole schedule may yet be moved half an hour or an hour later into the day, but please note that the punctuality is the courtesy of kings.

All meetings and announcements of draw and other information are going to take place at the Faculty of Science in the Meeting Room. (2nd floor)

Wednesday 10th July

16:00 OPTIONAL TRAINING DAY

Thursday 11th July

08:00 – 19:30 Arrivals and registration (reception of Mr General Svoboda Dormitory)

10:00 – 14:00 OPTIONAL TRAINING DAY continued from Wednesday

18:00 – 19:00 Dinner (reception of Mr General Svoboda Dormitory – packages)

18:00 – 19:30 Debating at the HOE 2019 & WS format – Separate lectures for Beginners and Experienced Debaters (Faculty of Science 2nd floor)

18:00 – 19:00 New Adjudicators’ Training (meeting in front of Mr General Svoboda Dormitory at 17:45)

19:00 – 20:00 Adjudicators’ briefing for ALL adjudicators, and Adjudicators’ social – XXX (those not at the previous training will be meeting in front of Mr General Svoboda Dormitory at 18:45)

Friday 12th July

08:00 – 09:30 Breakfast (Faculty of Science 5th floor)

09:30 – 10:00 Group photo (Faculty of Science, meeting in meeting room prior 9:30)

10:00 – 10:50 Opening Ceremony, Speeches & Announcement of draw for round 1 (Faculty of Science – Meeting Room)

11:00 – 12:30 Round 1 This House supports leaving the International Criminal Court.

12:45 – 14:00 Lunch (ZELOS)

14:00 – 14:15 Announcement of draw for round 2 (Faculty of Science – Meeting Room)

14:15 – 15:45 Round 2 This House supports leaving the International Criminal Court. (side swap)

16:00 – 16:15 Announcement of draw for round 3 (Faculty of Science – Meeting Room)

16:15 – 16:30 Tossing of motions and sides (Faculty of Science – Meeting Room)

16:30 – 17:30 Preparation time

17:30 – 19:00 Round 3 impromptu

19:30 – 22:00 International Friendship Night &  talent show at Faculty of Science 6th floor  (meeting in front of Mr General Svoboda Dormitory at 19:15)

19:30 – 22:00 Dinner (Faculty of Science 5th floor)

Saturday 13th July

08:00 – 09:15 Breakfast (Faculty of Science 5th floor)

09:15 – 09:30 Announcement of draw for round 4 (Faculty of Science – Meeting Room)

09:30 – 09:45 Tossing of motions and sides (Faculty of Science – Meeting Room)

09:45 – 10:45 Preparation time

10:45 – 12:15 Round 4 impromptu

12:15 – 13:30 Lunch (ZELOS)

13:45 – 14:00 Announcement of draw for round 5 (Faculty of Science – Meeting Room)

14:00 – 15:30 Round 5 This House believes that big data companies should go open source.

15:45 – 16:00 Announcement of draw for round 6 (Faculty of Science – Meeting Room)

16:00 – 17:30 Round 6 This House believes that big data companies should go open source. (side swap)

17:45 – 18:30 Slot 1 (group photos of teams in front of the Faculty of Science )

18:00 – 20:00 Dinner (Faculty of Science 5th floor)

20:00 – 22:00 Slot 2 (Bowling at the Bowland Bowling Center)

Sunday 14th July

08:00 – 09:00 Breakfast (Faculty of Science 5th floor)

08:30 – 09:15 Announcement of draw for round 7 (Faculty of Science- Meeting Room)

09:15 – 09:30 Tossing of motions and sides (Faculty of Science – Meeting Room)

09:30 – 10:30 Preparation time

10:30 – 12:00 Round 7 silent impromptu (Adjudicators do not announce results)

12:15 – 13:15 Lunch (ZELOS)

13:45 – 17:00 Slot 3 – museums Art/Archdiocesan/Regional/Archbishopric Palace/Archbishopric Tomb/Fort Science/ZOO (meeting in front of Mr General Svoboda Dormitory)

13:45 – 17:00 Slot 4 – the tour of depth and heights of Olomouc (meeting in front of Mr General Svoboda Dormitory)

13:45 – 17:00 Take out dinner packs available at the reception of Mr General Svoboda Dormitory

17:00 – 17:15 Announcement of draw for round 8 (Faculty of Science – Meeting Room)

17:15 – 17:30 Tossing of motions and sides (Faculty of Science – Meeting Room)

17:30 – 18:30 Preparation time

18:30 – 20:00 Round 8 silent impromptu (Adjudicators do not announce results)

20:15 – 20:30 Play-off announcement (Faculty of Science – Meeting Room)

Monday 15th July

08:00 – 10:30 Breakfast (Faculty of Science 5th floor)

09:00 – 10:30 Slot 5 – soccer/volleyball tournament/aqua park (meeting in front of Mr General Svoboda Dormitory)

09:15 – 09:30 Tossing of motions and sides (Faculty of Science – Meeting Room)

09:30 – 10:30 Preparation time

10:30 – 12:00 Octo-finals

12:15 – 12:30 Announcement of quarterfinalists (Faculty of Science – Meeting Room)

12:45 – 14:00 Lunch (ZELOS)

14:00 – 14:15 Tossing of motions and sides (Faculty of Science – Meeting Room)

14:15 – 15:15 Preparation time

15:15 – 16:45 Quarter-finals

17:00 – 17:15 Announcement of semifinalists (Faculty of Science – Meeting Room)

17:15 – 17:30 Tossing of Motions and Sides (Faculty of Science – Meeting Room)

17:30 – 18:30 Preparation time

17:30 – 18:30 Slot 6 – Team packages with ballots and certificates handed out to team managers (Faculty of Science – ORGCOM Room)

18:30 – 20:00 Semi-finals

21:00 – ??:?? Slot 7 – Announcing of finalists and tossing of sides and bye bye party – DOGA (meeting in front of Mr General Svoboda Dormitory 20:30)

Tuesday 16th July

08:00 – 09:30 Breakfast (Faculty of Science 5th floor)

09:30 – 11:00 Grand final (Faculty of Science – Meeting Room) This House would ban the use of a space programme for any military or covert purposes.

11:30 – 12:30 Closing ceremony (Faculty of Science – Meeting Room)

12:30 – 22:00 Check out and departures (reception of Mr General Svoboda Dormitory)